تبلیغات
شهردماوند - تعطیلی تنها سینمای شرق استان تهران/ ارشاد یا سینما، مقصر کیست؟
 
شهردماوند
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
                                                        
درباره وبلاگ

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
مدیر وبلاگ : مهدی آشنا
پیوندهای روزانه
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


خبرگزاریهای مختلف در طی روزهای گذشته اقدام به تهیه گزارشهای جداگانه ای از وضعیت سینما پرستوی دماوند کرده اند:


در ادامه گزارش خبرگزاری فارس را بخوانید:

سینما پرستوی دماوند، مرکزی فرهنگی و هنری به‌حساب می‌آید که 15 سال خالی از هر نوع بیننده‌ای است و سکوت طولانی‌مدت آن، گوش سینمادوستان و علاقه‌مندان به این هنر ارزشمند را مخدوش کرده است.

این سکوت طولانی‌مدت سبب شده است شهروندان دماوند از هر ابزاری برای بازگشایی دوباره تنها سینمای شهرشان به‌خصوص رسانه‌ها استفاده کنند.

در صورتی که مالک سینما پرستو، سال گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دماوند از اکران فیلم در این سینما خبر داده بود؛ اما این موضوع نه تنها در طول سال 93 تحقق پیدا نکرد، بلکه در سال جدید نیز خبری از اکران فیلم در این سینما نیست.

در همین راستا، برای پرده‌گشایی از درهای بسته، صندلی‌های خالی و صفحه خاموش اکران سینما با مدیر سینما پرستوی دماوند، معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند گفت وگو کرده‌ایم...

*نبود استقبال مردمی سینمای دماوند را به تعطیلی کشاند

با وجود سختی‌های بسیار در راه‌اندازی سینما پرستوی دماوند از سال 67 تا امروز شاهد آن هستیم که بعد از اکران تعداد معدودی فیلم، این سینما به علت‌ها و بهانه‌های گوناگون از جمله استقبال نکردن مردم به تعطیلی رسید و مدت 15 سال تنها سینمای شرق استان تهران همچنان تعطیل باقی مانده است.

مالک سینما پرستوی دماوند در خصوص تعطیلی این سینما اظهار داشت: در 10 سال گذشته به‌خاطر نبود مخاطب و استقبال نکردن بینندگان از اکران فیلم‌ها، این سینما تعطیل شد.

مجتبی آذرع گفت: مؤسسه‌های طرف قرارداد برای اکران فیلم‌های روز، 50 درصد از فروش این فیلم‌ها را دریافت می‌کردند و 50 درصد باقی مانده از فروش بلیت سینما صرف پرداخت هزینه‌های جانبی می‌شد که این مبلغ کفاف هزینه‌های پرداختی سینما را نیز نمی داد.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه سینما پرستو مخاطبان زیادی نداشت، این مؤسسه‌ها ترجیح می‌دادند که فیلم‌های خود را به سینماهایی بدهند که فروش میلیونی دارند؛ در این جهت به دلیل نبود مخاطب در شهرستان دماوند و کاهش فروش، این مؤسسه‌ها قرارداد خود را با ما لغو کردند.

*حمایت نکردن از سینما پرستو با وجود بازدید مسئولان ارشاد

شهروندان سینمادوست ایران سال‌هاست که برای دیدن فیلم‌های مورد علاقه‌ای خود ناچار به رفتن به سینماهای تهران هستند و این موضوع نارضایتی‌های بسیاری از شهروندان را به وجود آورده است؛ در حالی که سینمای شهرستان دماوند به مکانی خالی از بیننده تبدیل شده بود، با وجود بازدیدهایی که توسط معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند و نمایندگان سینماشهر صورت گرفت، اقداماتی در خصوص بازسازی و تجهیز دستگاه‌های صوتی و تصویری سینما انجام شد.

آذرع گفت: با وجود بازدیدها و وعده های بیان شده تاکنون هیچ‌گونه حمایتی از سینما پرستو به عمل نیامده است و به خاطر اینکه برای سینمای شهر اتفاق جدیدی رخ دهد، کارهای بازسازی، تعمیر و تجهیز سالن را با هزینه‌های شخصی خود انجام داده‌ام که این موضوع بالغ‌بر 300 میلیون تومان هزینه دربرداشته است.

خبرگزاری فارس: تعطیلی تنها سینمای شرق استان تهران/ ارشاد یا سینما، مقصر کیست؟

*بازگشایی سینما پرستو در پیچ‌وخم اداری

از سال 93 تاکنون تغییراتی در سالن سینما پرستو به وجود آمده است و وعده‌هایی از بازگشایی دوباره آن به گوش مردم شهرستان دماوند رسیده، اما آیا درهای سینما دوباره باز خواهند شد؟

مالک سینما پرستو گفت: سینما پرستو آمادگی نمایش فیلم را دارد؛ اما به‌خاطر بی‌توجهی مسئولان و مدیران تاکنون هیچ‌گونه حمایتی در این خصوص صورت نگرفته است و بارها در نامه‌های مختلف از رؤسای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند و استان تهران خواستار آن بودیم که دستورات مقتضی را در خصوص بازگشایی سینما بدهند.

آذرع اضافه کرد: در این خصوص تا امروز هیچ اقدامی صورت نگرفته و سینما همچنان در صف نامه‌نگاری‌های اداره‌ها باقی مانده است.

*سینما پرستو به تسهیلات نیاز ندارد

مالک سینما، تنها مرجع صاحب‌امتیاز برای جلب مخاطب به سینما و تهیه فیلم‌های روز سینمای دماوند است، اما آیا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند موظف به جلب مخاطب و تهیه امکانات است و تجهیز کردن سالن سینما مالک سینما را برای راه‌اندازی سینما مجاب می‌کند؟

آذرع ادامه داد: سینما پرستو هیچ درخواست مالی ندارد و نیازمند هیچ‌گونه تسهیلات و وامی نیست؛ بلکه تنها خواستار تسریع در روند کارهای اداری برای صدور مجوز پروانه نمایش فیلم‌هاست و سالن سینما پرستو به‌عنوان یک سالن نمایش برای اکران فیلم آمادگی لازم را دارد.

*سینما در اجاره دانشگاه نیست!

بعد از تعطیلی سینما، مجتمع فرهنگی پرستو به دانشگاه آزاد اسلامی دماوند برای برگزاری برخی از کلاس‌ها اجاره داده شد و درهای سالن نمایش فیلم تا امروز به روی مخاطبان سینما بسته شده است.

مالک سینما پرستو تصریح کرد: مجموعه سینما به هیچ وجه و به هیچ مرکزی تاکنون اجاره داده نشده است و کلاس‌ها در بخشی دیگر از مجتمع سینما برگزار می‌شود که اصلاً به سالن و راه‌های ورودی و خروجی سینما مرتبط نیست.

*رایزنی و پیگیری‌های ارشاد برای راه‌اندازی سینما پرستو

آنچه تاکنون مطرح شد، حمایت نکردن‌های سازمان‌ها و نهادهای دولتی از سینما پرستوی دماوند بوده؛ اما آیا هیچ حمایتی در این زمینه صورت نگرفته، تاکنون هیچ تخلف و کوتاهی از طرف مالک سینما متوجه سینما نبوده و بهره‌وری از این مجتمع فرهنگی به‌صورت مجاز انجام شده است؟ 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند در خصوص ادعاهای مالک سینما پرستو مبنی بر بی‌پاسخ بودن نامه و حمایت نکردن این اداره از تنها سینمای دماوند گفت: در سال گذشته، بازرسی و بازدیدهای بسیاری از طرف مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و سینماشهر از سینما پرستوی دماوند به‌عمل آمد.

محمود پوردیوان‌بیگی‌مقدم افزود: این بازدیدها در این جهت بود تا حمایت‌های لازم در خصوص تجهیز و تعمیر سالن سینما پرستو صورت پذیرد؛ از سوی دیگر رایزنی‌های کافی و پیگیری‌های لازم درباره تجهیز سالن سینما به سیستم آپارات انجام شده است.

*نامه حمایتی به ارشاد ارسال نشده است

بررسی‌ها حاکی است گویا اینک حرف از نامه‌ای ادعایی است که از سوی مالک سینما پرستو به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند ارسال شده و تاکنون هیچ جوابی به آن داده نشده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند افزود: هیچ نامه حمایتی توسط مالک سینما ارسال نشده است و هر آنچه به دست ما رسیده، تنها گزارش عملکرد و فعالیت‌های این سینما به همراه فایل‌های عکس است که ما آن را به همراه یک گزارش تکمیلی به اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برای پیگیری فرستاده‌ایم.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم بیان کرد: مالک سینما پرستو به‌عنوان صاحب‌امتیاز یک مجموعه فرهنگی موظف به جذب مخاطب، راه‌اندازی و رایزنی‌های لازم در خصوص اکران فیلم‌ها با مؤسسه‌های پخش فیلم بوده و تاکنون تمام کارهای مربوطه از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند در خصوص این سینما صورت گرفته است.

*لغو نکردن مجوز فعالیت سینمای خاموش!/ حمایت ارشاد از صاحب‌امتیاز محلی

مالک سینما به‌عنوان صاحب‌امتیاز موظف به انجام بعضی از وظایف و فعالیت‌ها در جهت جذب مخاطب، راه‌اندازی سینما و تجهیز سالن نمایش است و طبق قانون و مقررات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید حمایت‌های خاص خود را در این خصوص انجام دهد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند تصریح کرد: سینما پرستوی دماوند، 12 سال است که بدون هیچ‌گونه فعالیتی هنوز به‌عنوان یک مجتمع فرهنگی در شهرستان دماوند محسوب می‌شود.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم ادامه داد: این در حالی است که با وجود مسکوت ماندن و فعالیت نکردن سینما، این اداره می‌توانسته مجوز این مجتمع را لغو کند و همین که این کار صورت نگرفته است، بزرگ‌ترین حمایت از صاحب‌امتیاز محلی به‌حساب می‌آید.

*سینمای فرهنگی یا تجاری؟/ درآمدهای لازم برای راه‌اندازی سینما وجود داشته است

آنچه در این میان به چشم می‌خورد، مجوز کاربری مجتمع سینما پرستو است که به‌عنوان یک مجتمع فرهنگی تأیید و ساخته شده است؛ اما در حال حاضر از این مجتمع فرهنگی در قالب یک مجتمع تجاری استفاده می‌شود.

این مجتمع به‌نوعی یک منبع درآمدزایی برای مالک سینما به‌حساب می‌آید که با تمام این بهره‌وری‌ها، هنوز مالک سینما هیچ اقدامی در خصوص راه‌اندازی آن انجام نداده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند در این زمینه تأکید کرد: از این مجتمع فرهنگی برخلاف کاربری‌اش استفاده شده و محل درآمدزایی برای مالک سینما به‌حساب می‌آید که مالک آن می‌توانسته از محل این درآمدها، سالن سینما را راه‌اندازی کند.

پوردیوان‌بیگی‌مقدم با بیان اینکه از سوی دیگر، مالک سینما از پرداخت مالیات نیز معارف بوده است، اضافه کرد: مجوز وی همچنان به اعتبار خود باقی مانده است و زمان آن رسیده که مالک سینما خود، رایزنی‌های لازم را با کانون فیلم و کانون تهیه‌کنندگان سینمای ایران انجام دهد و قرارداد لازم را برای اکران فیلم ببندد.

محمدحسین اسماعیلی، معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دماوند در پاسخ به سئوالاتی درباره پیگیری‌های اداری نامه‌های ارسالی از طرف مالک سینما پرستو، صحبت‌های رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند را تأیید کرد.

*شهروند دماوندی: آیا دماوند سینما دارد؟!

محمد ابراهیمی، یکی از شهروندان دماوندی در حاشیه تهیه گزارش میدانی خبرنگار فارس در دماوند در خصوص بازگشایی دوباره سینما پرستو گفت: ساختمان سینما، تنها نام آن را یدک می‌کشد و با وجود نیاز جوانان به این حوزه فرهنگی، این مکان همچنان تعطیل باقی مانده است و تنها وعده‌های خالی و پوچ به گوش شهروندان در خصوص بازگشایی دوباره سینما می‌رسد.

مینا اصغری، از شهروندان دیگر دماوندی بود که پس از سئوالات خبرنگار فارس در خصوص سینما پرستو تصریح کرد: «مگر دماوند هم سینما دارد؟».

علیرضا محمودی که به نظر می‌رسید دانشجو است، ادامه داد: بازگشایی سینما پرستوی دماوند، با توجه به اینکه در شرق استان تهران تنها سینمای موجود محسوب می‌شود، می‌تواند به لحاظ اقتصادی سود زیادی برای مالک آن داشته باشد و قطعاً مردم در برهه کنونی که فنّاوری‌ها پیشرفت کرده است، استقبال چشم‌گیری از این مرکز فرهنگی خواهند داشت.

*کلام آخر ...

سینما پرستوی دماوند میان بهانه‌ها و شکایت‌های بی‌انتهای مسئولان مانده تا سرانجام شخصی پاسخ‌گوی این مشکلات و بهانه‌ها باشد.

تغییر کاربری، معافیت‌های مالیاتی، حمایت نکردن‌ها و بهانه‌های دیگر باعث شده است که این سینما تا امروز بسته بماند و اکنون با توجه به صحبت‌های شهروندان دماوند و خواسته‌هایشان مبنی بر بازگشایی دوباره سینما، تلنگری برای صاحب سینما پرستو به‌حساب می‌آید که بهانه‌های خود را پایان دهد.

همچنین این تلنگر موجب می‌شود تا مالک سینما با کمی تأمل و همکاری با سایر نهادهای دولتی، درهای سینما را بر روی مخاطبان خود باز کند یا به فکر واگذاری امتیاز سینما به شخص دیگری برای فعالیت‌های جدید باشد تا به نحوی سینمای تاریک پرستو دوباره میزبان هیاهوی علاقه‌مندان خود شود.

همچنین می‌طلبد تا مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز آستین‌های خود را برای بازگشایی یکی از مراکز مهم فرهنگی و هنری در شرق استان تهران بالا بزنند تا امید دوباره را در دل سینمادوستان زنده کنند.

وجود سینما در شهر فرهنگی دماوند، امروز به ضرورتی تبدیل شده که هر شهروندی تقاضای بازگشایی آن را دارد و از این رو، مسئولان فرهنگی و مالک سینما تنها کسانی هستند که می‌توانند به یکی از چند آرزوی دیرینه مردم دماوند پاسخ دهند.

متأسفانه دماوندی‌ها آرزوهای زیادی داشتند و دارند که بعضی از آن‌ها در سال‌های گذشته محقق شد و همچنان آرزوهای بزرگ دیگری وجود دارد که به آن دست پیدا نکرده اند و لازم است مدیران کشوری و استانی با توجه به اینکه بی‌توجهی‌های زیادی به شهرستان دماوند شده است، نگاه خود را در جهت توسعه و آبادی این شهرستان تغییر دهند.

---

با تشکر از آقا امیر بابت ارسال لینک خبر

نوع مطلب : سینما پرستو دماوند، دماوند در سینما و تلویزیون، 
برچسب ها : سینما پرستو، سینما دماوند،
لینک های مرتبط : فارس،
دوشنبه 23 شهریور 1394 09:32 ق.ظ
سلام

همانطور که پیش بینی میشد و دیدیم,فیلم محمد رسول الله(ص) در دماوند اکران نشد و اگر هم قرار باشد اکران شود,قطعا بعد از اکران در سراسر کشور است که تا آن زمان فکر نمیکنم کسی باشد که این فیلم را ندیده باشد!!

هر چند که ما به عملی نشدن هر وعده ای در مورد سینما در دماوند اطمینان داریم و میدانیم که دیگر ریشه سینما در دماوند خشکیده است,ولی امیدوارم دیگر هیچ مسئولی در مورد سینما در دماوند وعده ای نداده و دیگر بحثی در این مورد نکند!بالاخره ما زود باوریم...!!!
مهدی آشنا : سلام. البته فاز دوم اکران این فیلم در شهرهای فاقد سینما قرار بوده از دیروز شروع بشه، که من فکر می کنم منظور رئیس ارشاد دماوند هم در همین فاز بوده، این لینک رو ببینید:
http://www.cinetmag.com/News/show.asp?ArticleID=4520

ولی من هم منتظر دماوند نموندم و در همون روزهای اول اکران رفتم و فیلم رو دیدم

راستی مدتی است جنب و جوش خاصی در سینما پرستو دیده میشود و به تازگی سردر سینما و محل نصب پرده فیلم باز سازی و نقاشی شده و داربست مقابل سردر نصب شده...شاید خبرهایی باشه.
دوشنبه 2 شهریور 1394 01:20 ب.ظ
نه اسمی از دماوند در این فیلم آورده نشده..ولی 70 درصد لوکیشن ها در دماوند و اطراف است.

ظاهرا اکران فیلم محمد رسول الله(ص) از پنجشنبه در سراسر کشور شروع میشود...باید ببینیم در دماوند چه موقع این اتفاق میوفتد...یا اصلا ببینیم همین فیلم اکران میشود یا محمد رسول الله قدیمی(عربی-آمریکایی)!!خخخخ
مهدی آشناامیدواریم در دماوند هم از همین پنجشنبه شروع شود و من مطمئنم که استقبال خیلی خوبی هم از آن خواهد شد...ان شاء الله.
یکشنبه 1 شهریور 1394 10:12 ب.ظ
سلام

متشکر که با حوصله این پست را قرار دادید

اما در جدیدترین خبر که قطعا خودتان هم مشاهده کرده اید.طبق گفته رئیس اداره فرهنگ و ارشاد دماوند,سالن مجتمع کوثر به آپارات دیجیتال مجهز شده و قرار است از هفته های آینده,فیلم محمد رسول الله(ص) بع عنوان اولین فیلم در این مجتمع اکران شود.
بالاخره در این کشمکش ها و کل کل ها بین مالک سینما پرستو و مسئولین شهرستانی,این نیاز شهر خود از مجتمع کوثر نمیان کرد!..این اتفاق فوق العاده است اما به نظر من باز هم بهتر است تک سینمای این شهر وظیفه اکران فیلم را بر دوش بکشد!!!امیدوارم بعد از اکران اولین فیلم در مجتمع کوثر,آپارات ها دوباره برای پانزده سال بیکار نباشند یا برای اکران های متفرقه(غیر سینمایی) استفاده نشوند(که البته انتظار میرود این اتفاق بیفتد) و با توجه به امکانات اختصاص داده شده,به فعالیت خود ادامه دهد و شهر دماوند دیگر ررررسما صاحب سینما شود!

http://farsnews.com/newstext.php?nn=13940601000194

راستی فیلم تراژدی هم وارد شبکه خانگی شد...اگر این فیم را ندیده اید پیشنهاد میکنم حتما ببینید,گذشته از موضوع فیلم(!)..صحنه های فوق العاده ای از شهر دماوند را به تصویر میکشد.
مهدی آشنا :سلام.
ممنون از خبر خوبتون. این مطلب رو هم در یک پست جدید قرار میدهم.
حتما فیلم تراژدی رو هم خواهم دید. آیا در قصه این فیلم، نام شهر دماوند هم مطرح شده است؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.