تبلیغات
شهردماوند - چند نكته با منتخبان شوراهای اسلامی (سر مقاله حجة الاسلام حمید آقایی در رهاورد 514)
 
شهردماوند
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
                                                        
درباره وبلاگ

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
مدیر وبلاگ : مهدی آشنا
پیوندهای روزانه
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  چند نكته با منتخبان شوراهای اسلامی

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در منطقه شرق تهران برگزار گردید. ضمن تبریك به منتخبان ارجمند و سپاس از مجریان تلاشگر و ناظران عزیز و نیروها و دست اندركاران امنیت انتخابات، چند نكته تقدیم می گردد:

یك. شوراهای اسلامی شهر و روستا، نقش تصمیم سازی را ایفا نمی كنند بلكه بیشتر نقش تصمیم گیری و اجرا را دارند. به عبارتی به نوعی شده اند، هیئت مدیره شهرداری! كه مدیرعاملی را به نام شهردار یا دهیار برمی گزینند و گاه و بیگاه، درست و نادرست از وی استنطاق می كنند و به گونه ای در امور اجرایی دخالت 
می نمایند. این یعنی «شورا» از نقش اصلی خود كه «مشورتی» است دور شده و تبدیل به «شورای اجرایی» گردیده است. ضمن اینكه شورا محدود به شهرداری و دهداری شده، نه شهر و روستا! البته بخش مهمی از این نقص به قانون برمی گردد و قسمتی هم به فراهم شدن زیرساخت های مغزافزاری و نرم افزاری آن؛ یعنی تصحیح دیدگاه و  نگاه مردم و مسئولان به شوراهای اسلامی.

دو. مشكل آنگاه افزایش می یابد كه تعصبات محلی، عشیره ای، فامیلی از یك سو و حزبی و جناحی از سوی دیگر انتظارات و توقعات خاصی را از منتخبان ایجاد می كند و همین می شود كه اعضای شورا به ورطه ی ملاحظات و رودربایستی هایی می افتند كه اصلاً به مصلحت شهرها و روستاهایشان نیست. عده ای از ما شورای شهر را مثل یك شركت سهامی می دانیم، كه یك نفر از فلان محل، دو نفر از محل دیگر، یك نفر از بالابلوك، یك نفر از پایین بلوك حتماً باید حضور داشته باشد. آن وقت است كه «تك رأی» دادن مكرر آن هم در یك صندوق كه اساساً یك كار نادرست است می شود رویه و هنجار. حالا شما تصور می كنید چنین عضوی می تواند قدمی برخلاف انتظارات نا به جای رأی دهندگان خود بردارد؟!! مثلاً یك عضو شورا اهل محلات مركزی دماوند یا آبسرد یا كیلان نمی تواند به محلات حاشیه و حومه بپردازد و بلافاصله متهم به خیانت در آراء می شود، یا اگر عضو دیگری در شهر آبعلی و رودهن به حومه و شهرك های اقماری توجه كند، گویا گناه نابخشودنی را مرتكب شده است.

بهر حال انتظار می رود اعضای شوراهای شهر و روستا اینك كه به صحن شورا راه یافته اند با یك نگاه همه جانبه و برنامه ای تصمیمات خود را عادلانه اتخاذ نمایند.

 

                                                   . 

سه. دو ماه تا آغاز فعالیت شوراهای جدید مانده است. اعضای جدید شوراها به ویژه در شهرها كه عموماً اعضای تازه راه یافته هستند، باید فرصت پیش آمده ی دو ماهه را مغتنم بشمارند و با مطالعه و بررسی  دقیق فعالیت های انجام شده و تشكیل جلسات منظم و هدفمند، با خروجی های روشن، دستاوردهای مناسبی را برای یك شروع قوی و كارآمد داشته باشند. از جمله حضور  داوطلبانه در جلسات و كمیسیون های شورای كنونی و ارتباط گیری با اعضای قبلی شوراهای اسلامی و مطالعه ی دقیق طرح های جامع و هادی شهرها و روستاها و نیز كندوكاو در نقاط قوت و ضعف عملكردی شوراهای گذشته و حال.

چهار. تركیب جدید شوراهای كنونی و حضور جوانان در صحن شوراها - بویژه در شهرها- این نوید را می دهد كه هوای تازه و فضای جدیدی را در تغییر و تحول شاهد خواهیم بود. البته تفاوت بین نسلی و جدید الورود بودن اكثر اعضا، نگرانی هایی را هم دامن می زند كه لازمه ی آن ارتباط نزدیك منتخبان و تشریك مساعی با یكدیگر برای یافتن نقاط مشترك و افتراق همدیگر و تلاش برای نزدیك سازی دیدگاه ها از همین قبیل است. بی اعتنایی به برخی كسانی كه نان خود را در اختلاف و افتراق اعضای شورا دارند.

زمزمه هایی شنیده می شود مبنی بر عدم توفیق شوراهای كنونی كه لازم است اعضای شوراهای جدید بی توجه به این سخنان راه و روش مطلوب را با استفاده از خرد جمعی بیابند و از مبتلا شدن به حواشی به شدت پرهیز كنند.

پنج. این یك پیشنهاد است و البته تصمیم با شوراهای جدید است در شهرها. موضوع انتخاب شهردار؛ زمان كنونی، زمان تسویه حساب نیست. در شرایط كنونی تداوم كار شهرداران موجود - چنانچه ضعف قابل توجهی نداشته باشند - به نفع شهرها و تداوم خدمت آنان است. عجله و شتاب در تعویض شهرداران چندان به مصلحت نیست. باید بگذاریم برنامه ی سال 92 كه مصوب شورای قبل است و مجری آن شهردار كنونی است، كماكان با همین شهرداران ادامه یابد. این مهم به باور ما با تدبیر و آینده نگری سازگارتر است

 

_________________________

منبع: شماره 514 رهاورد